Moja lekcja

 0    16 fiche    andrzelcia
baixar mp3 Imprimir jogar verifique-se
 
questão język polski resposta język polski
odzyskanie niepodległości
começar a aprender
11.11.1918
uchwalenie małej konstytucji
começar a aprender
20.02.1919
powstanie rządu tymczasowego - Jędrzej Moraczewski na czele - reformy (skrócenie czasu pracy, ubezpieczenia, płaca minimalna, prawa wyborcze dla kobiet, Polska republiką, a Józef Piłsudski Tymczasowym Naczelnikiem Państwa)
começar a aprender
18.11.1918
wybuch konfliktu polsko-ukraińskiego. Ukraińcy zajęli prawie całą Galicję Wschodnią z Lwowem. Wywołało to opór ludności polskiej we Lwowie - w walkach brała udział głównie patriotyczna młodzież
começar a aprender
1.11.1918
wyparcie sił ukraińskich z Galicji Wschodniej za rzekę Brucz przez Błękitną Armię generała Józefa Hallera
começar a aprender
wiosna 1919
zawieszenie broni polsko-ukraińskie po tym jak Józef Haller wyparł siły ukraińskie.
começar a aprender
1.09.1919
starcie sił polskich z Amią Czerwoną pod Berezą Kartuską na Polesiu. Wygrała Polska i zajęła część Białorusi oraz Wołyń.
começar a aprender
luty 1919
porozumienie Piłsudskiego z Szymonem Petlurą, na mocy którego URL uznaje prawo Polski do Galicji Wschodniej i Wołynia, a Polacy pomagają wypierać armię bolszewicką z terenów naddnieprzańskich. W maju zajęli bez walk Kijów.
começar a aprender
kwiecień 1920
ofensywa bolszewików po zajęciu Kijowa. Najpierw uderzyła Armia Konna Siemiona Budionnego. W lipcu od północy zaatakowała armia Michaiła Tuchaczewskiego.
começar a aprender
czerwiec 1920.
powołanie Radę Obrony Państwa w wyniku klęsk z bolszewikami - przedstawiciele parlamentu, rządu, władz wojskowych z Józefem Piłsudskim na czele.
começar a aprender
1.07.1920
konferencja w Spa, na której premier Władysław Grabski wystąpił o pomoc. ententa żądała zawieszenia broni i rozejmu wzdłuż linii Curzona. Domagano się oddania Wilna Litwie oraz uznania decyzji w sprawie śląska cieszyńskiego i galicji wsch
começar a aprender
Grabski przyjął warunki a to przyczyniło się do upadku jego rządu i powstania Rządu Obrony Narodowej z Wincentym Witosem na czele. 5.07.1920
bitwa warszawska - nastąpiła mobilizacja sił Polskich i uformowaną stutysięczną armię. Rozbito trzon armii Tuchaczewskiego, a jej pozostałości uciekły do Niemiec, które wbrew prawu pozwolili z pełnym uzbrojeniem wycofać się.
começar a aprender
Rozprawiono się też z Armią Konną Budionnego. Ostateczna bitwa rozegrała się pod Komarowem, wojska bolszewickie zostały pokonane 16-31.08.1920 -
Zajęcie Wileńszczyzny przez bolszewików i oddanie Litwie, a oni ustanowili tam stolicę.
começar a aprender
lipiec 1920.
opanowanie Wilna przez Polaków i utworzenie Litwy Środkowej. Przez dwa lata była niezależnym organizmem politycznym. Po dwóch latach chciano zorganizować referendum o przynależności tego regionu, ale zostało ono zbojkotowane.
começar a aprender
9.10.1920
oficjalne przyłączenie Wileńszczyzny do Polski, przez miejscowy sejm. Sprawiło to, że stosunki polsko-litewskie były negatywna, a do 1927 Litwini uznawali, że oba państwa są w stanie wojny.
começar a aprender
marzec 1922.
Podczas Powstania Wielkopolskiego Polska nie miała szans w starciu z armią niemiecką i zwrócono się o pomoc do marszałka Francji Ferdinanda Focha, który zagroził Niemcom, że ataki będą uznane za złamanie zawieszenia broni z 11.11.1918
começar a aprender
Podpisano pokój w Trewirze na mocy którego ustalono przebieg granicy. Do Polski powróciła Wielkopolska, Pomorze Gdańskie i Ziemia Chełmińska. 16.02.1919r.

Você deve entrar para postar um comentário.