Joanna Podborska, Wiktor Judym i jego żona Teosia, Natalia i Wanda Orszeńskie, pani Niewadzka, Karbowski, Korzecki, M. Les (Leszczyński), Węglichowski, Krzywosąd, Chobrzański.
krzyk pawia – symbol śmierci i zwiastuna nieszczęścia, Wenus z Milo, będący symbolem radości i urody życia, kwiat tuberozy – metafora bezużytecznego piękna, rozdarta sosna - symbol cierpiącej duszy bohatera oraz losów Judyma i Joasi
„Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego niezmiennie są w kanonie podstawowych lektur szkolnych omawianych na lekcjach polskiego. W zestawie znajdziesz informacje takie jak: czas i miejsce akcji, motywy występujące w utworze, konwencje literackie, Ludzie bezdomni – bohaterowie. Przedmioty humanistyczne, a zwłaszcza język polski, opierają się w dużym stopniu na szczegółach, które łatwo pominąć w trakcie czytania. Dlatego przed kartkówką warto powtórzyć sobie wszystkie wiadomości, posiłkując się opracowaniem „Ludzi bezdomnych".
Ludzie bezdomni – streszczenie
Żeromski wydał tę książkę w 1900 roku i opisuje ona losy Tomasza Judyma – pochodzącego z nizin społecznych lekarza, który za życiowy cel obrał sobie pomaganie ubogim. Stefan Żeromski napełnił "Ludzi bezdomnych" bogatą symboliką, tak więc po ukończeniu tej lekcji, zagadnienie Ludzie bezdomni - motywy i takie przykłady jak: „rozdarta sosna", „krzyk pawia" czy „kwiat tuberozy" powinny być Ci znane.